online: 1
  • Strona główna
  • Zespół
  • Koncerty
  • Dyskografia
  • Galeria
  • Teksty
  • Fan Klub
  • Kontakt

Aktualności

5 lat od debiutu. Gmachy

Kolejny weekend przed nami i szósty w kolejności  kawałek z debiutanckiej płyty „Treści do wolności Waszego umysłu” trafia do odsłuchu. Tym razem pora na utwór „Gmachy”, który napisałem na przełomie 2004, a 2005 roku. Każdy, kto czytał surrealistyczną powieść Franza Kafki pt. „Proces”, a przy okazji ogląda programy informacyjne, w których to najwięcej mówi się o konfliktach - czy to politycznych, zbrojnych, czy społecznych – na swój sposób zinterpretuje tekst do tego utworu.

Muzycznie ten kawałek ma mocny gitarowy riff w momentach instrumentalnych. W zwrotkach natomiast czuć spokój i ciszę przed burzą, co wypełnia melodia na klawiszach. Solówkę w centralnej część kawałka na gitarze zagrał Piotr Kruk. Warto wspomnieć, że przy przygotowywaniu koncertów w 2014 roku opracowaliśmy wstęp pod nazwą (właśnie) „Proces”, który jest muzycznym wprowadzeniem do „Gmachów”. W niej partię solową na gitarze zagrał Marcin Klasik. Na albumie swój riff do "Gmachów" dołożył również Bartosz Miszczyk z m23studio, z którym w 2015 roku przez kilka miesięcy nagrywaliśmy i miksowaliśmy debiutancki krążek.Pewnie niewielu z Was wie, że utwór „Gmachy” nie powstał jednak specjalnie pod zespół SILENTlive, a został napisany dużo wcześniej dla mojego solowego, elektronicznego projektu freshmart, którego jednak do tej pory (po 15 już latach) nie udało mi się reaktywować. Ostatecznie znalazła się ona w repertuarze SILENTlive - zrealizowana w zupełnie innej formie muzycznej.

 

Utwór Gmachy jest jednym z tych, które najczęściej wykonywaliśmy podczas pełnych koncertów. Kilka razy przed kawałkiem głównym zaprezentowaliśmy również wstęp pn. Proces, a Marcin Klasik śpiewał ze zgromadzoną przed sceną publicznością. Pierwszy raz ten utwór zagraliśmy w kwietniu 2013 roku w Kamiennej Górze, a ostatni raz we wrześniu 2018 roku w Wałbrzychu.

Przypominamy także jeden z pierwszych występów z tym kawałkiem. Dopiero wracając do materiałów archiwalnych, można sobie zdać sprawę, że "Gmachy" graliśmy na początku dużo, dużo wolniej niż teraz. Oto rok 2013. Lipiec. Opole. Na żywo dla Radia Sygnały.

Pozdrowienia
Marcin Świeży
ekipa SL

<< Wróć do poprzedniej strony