online: 2
  • Strona główna
  • Zespół
  • Koncerty
  • Dyskografia
  • Galeria
  • Teksty
  • Fan Klub
  • Kontakt

Zespół

Historia grupy:

Marcin Klasik, Marcin Świeży i Piotr Kruk po raz pierwszy na jednej scenie zaprezentowali się w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu w październiku 2004 roku, występując w zespole studenckim Rozstrojeni podczas inauguracji roku akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W ciągu trzech następnych lat przez grupę przewinęli się także kolejni studenci Tomasz Kulpa, Tomasz Harla, a także Krzysztof Janowski, dzięki czemu cała ekipa wzajemnie się poznała.

W roku 2005 Marcin Klasik oraz Marcin Świeży założyli własny zespół KramM2. Nazwa pochodziła od imion członków zespołu (pozostałe imiona to Krzysztof, Roman, Agnieszka) i to właśnie z czasów tej kapeli wywodzą się utwory: Lipcowy poranek, Wesele, czy też Znieczulenie.

Nie bez znaczenia jest także poznanie przez Marcin Świeżego walimskiej ekipy Local God, z którą to stawiał pierwsze kroki muzyczne. Zespół już nie istnieje, ale w latach 2003-2005 powstało kilka utworów: Telewizor, Święto zmarłych, Zwolnienie, czy Dla Mas, które po rozmowach z ich pomysłodawcą "Buą" zespół SILENTlive zaaranżował we własnym stylu.

Obecnie działająca grupa SILENTlive powstała w Wałbrzychu w marcu 2008 roku. Założycielami zespołu byli Marcin Świeży, Marcin Klasik oraz Krzysztof Janowski. Podczas pierwszego występu w Szczawnie-Zdroju dodatkowo na klawiszach zagrała Magdalena Kwiatkowska. W czerwcu do składu dołączyli Piotr Kruk oraz Tomasz Harla. Styczniowe koncerty w 2009 roku miały być dla Krzysztofa Janowskiego oraz Tomasza Harli tymi ostatnimi, tak się przynajmniej wtedy wydawało. Pomimo tego, zespół nie uległ rozwiązaniu i funkcjonował jako trio. Po dwóch latach, w styczniu 2011 roku, Krzysztof Janowski oznajmił, że chce wrócić do kapeli. Rok później na miejscu perkusisty zasiadł Tomasz Kulpa, który to jednak w marcu 2014 roku opuścił szeregi grupy. Kilka tygodni później SILENTlive zasilił na bębnach Roman Lewandowski, ten sam który występował w kapeli KramM2, jednak z powodów osobistych pod koniec listopada 2014 roku grupa pożegnała się z nim.

W styczniu 2015 roku zespół podjął ponownie współpracę z Tomaszem Klupą, tym razem jako muzykiem sesyjnym. Celem było nagranie debiutanckiego albumu studyjnego. Ukazał się on przedpremierowo dla tych, którzy wsparli grupę na platformie Polak Potrafi, w sierpniu 2015 roku. Oficjalna premiera zaplanowana została na wrzesień tego samego roku. Na debiutanckim albumie "Treści do wolności Waszego umysłu" w trzech utworach gościnnie na saksofonie zagrał Krzysztof Karwowski (wtedy Dagda Point). Swój udział w projekcie potwierdził także Kamil "Bua" Klajber, który opracował drugą gitarę oraz solo do swojego autorskiego kawałka "Dla mas". Na dysku numer dwa na skrzypcach w "Dinozaurach" zagrała Natalia Janik. Riff w "Gmachach" dorzucił także współproducent albumu Bartosz Miszczyk.

We wrześniu 2015 roku zespół rozpoczął współpracę z perkusistą Jakubem Sapką. Już w styczniu 2016 roku nastąpił kolejny zwrot akcji i po dwóch zagranych koncertach grupa ponownie została bez bębniarza. W ciągu kolejnych miesięcy SILENTlive zagrali jeszcze dwa pełne koncerty z gościnnym udziałem Tomasza Kulpy oraz trzy występy akustyczne. W grudniu 2016 roku do składu dołączył Dariusz Starostka, perkusista ówczesnej grupy Lolitas Mastrubate. 19 grudnia tego samego roku Marcin Klasik oraz Marcin Świeży otrzymali stypendium na nagranie drugiego albumu od Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja.

Na początku 2017 roku dodatkowo zespół otrzymał propozycję napisania muzyki oraz wyprodukowania promocyjnego utworu dla Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdrój w Wałbrzychu. Przy wsparciu Bartosza Miszczyka grupa przygotowała poprockowy singiel "Pakiet radości", który wydany został na płytach CD-Extra w 500 kopiach. Do utworu nakręcono teledysk wyreżyserowany przez Angelikę Szpat, autorkę tekstu. Za zdjęcia oraz montaż filmu odpowiedzialny był Przemysław Tokarski.

W październiku 2017 roku zespół wszedł ponownie do studia, by zarejestrować drugi album. Koncertami podczas WOŚP w 2018 roku wałbrzyszanie zainaugurowali promocję tego krążka, który na światło dzienne wyszedł 5 kwietnia 2018 roku. Płyta nosi nazwę: CZARNY ŻÓŁTY BIAŁY.

Początek roku 2021 to praca nad singlem z remiksami w stylu trance do utworu "Telewizor". Za brzmienie elektroniczne odpowiedzialny był Martin Follenberg. Krążek w 500 egzemplarzach ukazał się 30 lipca 2021 roku.

W styczniu 2022 roku zespół zarejestrował koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaprezentowanych zostało 11 utworów z dwóch pierwszych albumów. Całość 17 października 2022 roku ujrzała światło dzienne, po tym jak została wydana na płycie CD.

Od czasów pandemii, tym razem zespół w sali prób powoli przygotowywał materiał na trzeci studyjny album. Płyta poprzedzona zostanie wydaniem w formacie cyfrowym kilku promocyjnych singli, a pojawić się powinna w wersji CD tuż po wakacjach 2024 roku.

W międzyczasie Martin Follenberg wziął na warsztat oryginalne sample do utworu Armagedon i przygotował dwie wersje elektroniczne tego kawała w stylu trance, które zostały wydane cyfrowo w formie singla ostatniego dnia roku szkolnego, 21 czerwca 2024 roku.


Muzyka SILENTlive rozwijała się na przestrzeni lat. Początkowo grupa grała spokojną łagodną muzykę pop-rockową nacechowaną dużą ilością melodii, od czego zresztą pochodzi nazwa grupy. Kiedy w 2012 roku do zespołu dołączył perkusista Tomasz Kulpa rozpoczął się etap zmian muzycznych, które zespół dalej kontynuuje, po tym jak w grudniu 2016 roku za garami zasiadł Dariusz Starostka. Brzmienie S/l zaczęło ewoluować w stronę muzyki alternatywnej, momentami progresywnej, ale wciąż posiada pop-rockowe elementy. Po prostu art rock.

Marcin Klasik

wokale, gitary

Marcin Klasik

W zespole od początku istnienia, czyli od marca 2008 roku. Współzałożyciel, główny wokalista grupy, który przy okazji komponuje i pisze teksty. W SILENTlive gra dodatkowo na gitarze elektrycznej oraz akustycznej.

Piotr Kruk

gitary

Piotr Kruk

Do zespołu dołączył w maju 2008 roku, po pierwszym występie grupy. Przykłada się głównie do gry na gitarze elektrycznej, jednak na początku istnienia grupy zdarzało mu się zasiąść przy instrumentach klawiszowych.

Krzysztof Janowski

gitara basowa

Krzysztof Janowski

Jano jest jednym z trzech współzałożycieli grupy. W styczniu 2009 roku opuścił zespół, by dwa lata później podjąć się ponownie grania na basie.

Marcin Świeży

instrumenty klawiszowe, gitary

Marcin Świeży

Marcin od początku istnienia zespołu walczy z instrumentami klawiszowymi. Wcześniej dodatkowo grał także na gitarze elektrycznej. Napisał sporą ilość tekstów do wydanych przez zespół utworów. Wraz z Marcinem Klasikiem był pomysłodawcą założenia zespołu.

Dariusz Starostka

instrumenty perkusyjne

Perkusista, na co dzień występujący także w grupie Anti Humans. Wcześniej przez wiele lat związany był z nieistniejącym już zespołem Lolitas Masturbate. Z Darkiem SILENTlive nawiązało współpracę w grudniu 2016 roku.

Paweł Cieślik

Współproducent muzyczny albumu "Put in out", który ma zostać wydany po wakacjach 2024 roku. Paweł odpowiedzialny jest także za realizację nagrań, miks i mastering do tego krążka, ale również do wcześniejszego wydawnictwa koncertowego z 2022 roku (STUDIOlive)

 

Martin Follenberg

Dj i prezenter muzyczny. W 2021 roku przygotował dla zespołu SILENTlive trzy klubowe remiksy utworu "Telewizor", który to wydany został następnie w formie singla na CD w 500 egzemplarzach. W  2024 roku natomiast wziął na warsztat kawałek "Armagedon", do którego również przygotował dwie wersje klubowe. W tym przypadku jednak remiksy wydane zostały w postaci cyfrowej poprzez platformy streamingowe.

 

Kamil "Bua" Klajber

Kompozytor, z którym Marcin Świeży współpracował w latach 2001-2006, w zespole Local God / Fotorura. Wtedy to powstało kilka, kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt utworów, z których kilka przelanych zostało na formację SILENTlive. Na albumie "Treści do wolności Waszego umysłu" "Bua" dograł dodatkowe gitary oraz solo gitarowe do swojego autorskiego kawałka "Dla mas" (marzec 2015 roku), a na krążku "Czarny Żółty Biały" do utworu "Telewizor" (październik 2017 roku). Był także współreżyserem teledysku pod tym samym tytułem (marzec 2018 roku). 

 

Maciej Janik

Maciej Janik wraz z Kamilem Klajberem wyreżyserował teledysk do utworu "Telewizor" (marzec 2018 roku), a także był odpowiedzialny za zdjęcia i montaż do niego.

 

Bartosz Miszczyk

Współproducent albumu "Treści do wolności Waszego umysłu" (luty/czerwiec 2015 roku) oraz singla promującego "Aqua Zdrój" (kwiecień/maj 2017 roku). Zagrał dodatkowe riffy w utworach "Gmachy" oraz "Pakiet radości". Bartosz był także odpowiedzialny za miks i mastering drugiego krążka "Czarny Żółty Biały" (październik 2017 / marzec 2018 roku)

 

Tomasz Kulpa

Drugi perkusista SILENTlive w okresie od lutego 2012 do marca 2014 roku. Dzięki tej współpracy zespół zaczął ewoluować w kierunku muzyki alternatywnej i progresywnej. W 2015 roku (styczeń/luty) grupa ponownie zaprosiła Tomasza Kulpę, tym razem w formie muzyka sesyjnego, do nagrania debiutanckiego albumu studyjnego, a następnie do zagrania gościnnie kilku koncertów promujących płytę (sierpień/wrzesień 2015 roku oraz kwiecień/wrzesień 2016 roku).

 

Jakub Sapka

Czwarty perkusista, z którym zespół nawiązał współpracę pomiędzy wrześniem 2015, a styczniem 2016 roku. Razem z grupą Jakub zagrał tylko dwa koncerty.

 

Krzysztof Karwowski

Saksofonista, którego improwizacje podczas nagrań studyjnych do debiutanckiego albumu  zagrane w kwietniu 2015 umieszczone zostały w utworach: "Astronauta","Pole magnetyczne" oraz "Spacery codzienne".

 

Natalia Janik

Natalia zagrała w czerwcu 2015 roku na skrzypcach w alternatywnej wersji utworu "Dinozaury".

 

Roman Lewandowski

Trzeci perkusista, z którym ekipa SILENTlive współpracowała pomiędzy kwietniem, a listopadem 2014 roku podczas siedmiu występów.

 

Tomasz Harla

Pierwszy perkusista SILENTlive, z którym zespół SILENTlive zagrał cztery koncerty pomiędzy czerwcem 2008, a styczniem 2009 roku.

 

Magdalena Kwiatkowska

Magdalena współpracowała z zespołem przy realizacji pierwszego występu w 2008 roku w Szczawnie-Zdroju (marzec/maj 2008). Zagrała wtedy na organach w utworze Ostatnie śniadanie.