online: 1
  • Strona główna
  • Zespół
  • Koncerty
  • Dyskografia
  • Galeria
  • Teksty
  • Fan Klub
  • Kontakt

Aktualności

5 lat od debiutu. Astronauta i Pole magnetyczne

Na pewno mieliście takie marzenia podczas swojego życia, aby  znaleźć się kosmosie i poznać to co obecnie w pewnym sensie wciąż jest nieosiągalne dla przeciętnego człowieka.  O tym mówi właśnie instrumentalny wstęp  pt. "Astronauta". Jest on wypełniony instrumentami klawiszowymi zarejestrowanymi przeze mnie. Gościnnie w tym kawałku na saksofonie zagrał Krzysztof Karwowski, który zawitał  pewnego dnia do studia... i po prostu zaimprowizował do podkładu. Nie było żadnej  powtórki, bo nie było takiej potrzeby. Zresztą oceńcie sami. Druga część wstępu to solowa partia gitarowa, która była pomysłem całego zespołu, a odegrał ją swoimi rękoma Marcin Klasik.

Główny utwór - "Pole magnetyczne" został napisany  w 2014 roku. To opowieść o naszych codziennych problemach, z jakimi przez siedem dni w tygodniu musimy się zmagać. Tylko to co jest daleko, gdzieś tam we wszechświecie, może dać odpowiedź na kolejną zagadkę, pozwolić nam wyzwolić swój umysł z wszelkich ograniczeń. Tak to właśnie jest z "Polem magnetycznym", które w połączeniu z wstępem pn. "Astronauta" tworzy jedną trzynastominutową kompozycję. Gitarowy motyw główny wymyślił Marcin Klasik. Warto zwrócić uwagę, że w dalszej części tego kawałka drugiego wokalu udzielił basista Krzysztof Janowski. Pierwsze solo gitarowe to ponownie pomysł Marcina Klasika, a solo na gitarze w końcówce kawałka wyszło spod ręki Piotra Kruka. No i właśnie. Na pierwszym albumie tak naprawdę znajduje się 10 utworów. Podczas ostatecznego masteringu płyty w lipcu 2015 roku postanowiliśmy jednak oddzielić niektóre instrumentalne motywy od podstawowych kawałków, co teraz – z perspektywy czasu – chyba nie miałoby miejsca. Dlatego właśnie wrzucając do odtwarzacza pierwszy z krążków znajdziemy na nim nie 10, ale aż 15 ścieżek.

Z ciekawostek warto dodać, że utwór "Pole magnetyczne" po raz pierwszy na żywo zaprezentowaliśmy 30 kwietnia 2014 roku w Kamiennej Górze. Do tej pory powstały trzy różne aranżacje tego kawałka, w tym ta albumowa, ale w sumie podczas grania nigdy nie byliśmy z żadnej z nich zadowoleni. Solo gitarowe "Astronauty" natomiast zagrane na żywo zostało tylko raz - w 2015 roku w Jedlinie-Zdroju.

Oto kilka bootlegowych skrótów - z lat 2014 - 2019 - tego kawałka na żywo. Ciekawostka... zagrali tutaj aż czterej perkusiści, a i nie brakuje wersji akustycznych. Pole magnetyczne przeszło więc już kilka metamorfoz... 🙂 PS. Jakość dźwięku oczywiście bootlegowa. 😁Z pozdrowieniami
Marcin Świeży
SILENTlive 

<< Wróć do poprzedniej strony