online: 1
  • Strona główna
  • Zespół
  • Koncerty
  • Dyskografia
  • Galeria
  • Teksty
  • Fan Klub
  • Kontakt

Aktualności

5 lat od debiutu. Znieczulenie i Synergia

No i pora na kolejny kawałek. Utwór „Znieczulenie” powstał pod koniec 2004 roku na taśmę demo mojego niedokończonego elektronicznego projektu muzycznego pod nazwą „freshmart”. Był aranżowany również w nieistniejącym zespole KramM2, jednak dopiero po dołączeniu do zespołu SILENTlive perkusisty Tomasza Kulpy w 2012 roku, we wrześniu tegoż roku,  wybrzmiał na żywo w Starych Bogaczowicach - zagrany w zupełnie innym klimacie muzycznym.

Pierwsza silentowa wersja była dużo wolniejsza i oparta na riffie gitarowym. Kiedy w 2014 roku na perkusji zasiadł Roman Lewandowski powstała druga aranżacja tego kawałka – dużo szybsza, a główny riff z gitary przeniesiony został na syntezator. Obecnie – kolejny już raz – aranżacja koncertowa dzięki perkusiście Dariuszowi Starostce została lekko zmieniona, ale to usłyszycie dopiero kiedy zobaczycie nas na żywo.

Tekst opowiada o moich prywatnych perypetiach z czasów studiów. W sumie po dłuższym czasie nie jest on już taki osobisty, a raczej ma uniwersalny charakter. Każdy przecież czasami znajdzie się w „trudnych” relacjach z innymi osobami.

Outro do „Znieczulenia”  pn. „Synergia” to pomysł basisty Krzysztofa Janowskiego. Do uzyskania  satysfakcjonującego efektu  wykorzystał on w tym muzycznym  łączniku efekty gitarowe. Kilka razy motyw ten został nawet odegrany na koncertach. Pierwszy raz 3 maja 2014 roku w Głuszycy podczas majówki. No i pora na ciekaostkę. Niektóre utwory zanim uzyskały ostateczne silentowe brzmienie, od strony muzycznej wyglądały zupełnie inaczej. Pierwsza wersja kawałka "Znieczulenie" przygotowana została już w 2005 roku dla elektronicznego (solowego) projektu "freshmart". Niestety wokale do całego albumu "Hipokryzja" nigdy nie zostały dograne. Słychać różnice pomiędzy wersją freshmartową, a silentową...?Przeglądając domowe archiwum SILENTlive natknąłem się  na koncerty z 2014 roku z Romanem Lewandowskim na perkusji. To był czas kiedy wykorzystywaliśmy elektroniczne drumsy na żywo. Dopiero po włączeniu koncertu z Juwenaliów przypomniałem sobie, że na wstęp do koncertów przygotowałem wtedy beat w formie lekkiego elektronicznego techno. Pamięć jednak zawodna jest. A przecież od tego momentu minęło dopiero ponad 6 lat. Dzisiaj specjalnie dla Was bootlegowe wersje koncertowe utworu "Znieczulenie" z lat 2012 - 2019. Usłyszycie i zobaczycie pierwszą aranżację wykonywaną na koncertach w latach 2012-14, wersję akustyczną oraz reinterpretację, która zapoczątkowana została, kiedy w 2014 roku na perkusji elektronicznej przez moment grał Roman Lewandowski. Tak, tak. Przez 12 lat w zespole niewiele się zmieniło. Jedynie za perkusją zasiadało już 4 bębniarzy koncertowo (plus 2 zaszczyciło nas dodatkowo na próbach). Żeby nie było, od grudnia 2016 roku na stałe gra z nami Dariusz Starostka. 


 

Pozdrowienia
Marcin Świeży
SILENTlive
 

 

<< Wróć do poprzedniej strony